top of page

Nihan Demirkapı ders vermeye 2002 yılında özel Cello ve Piyano dersleri ile başladı. 2007 senesinde Istanbul Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi’nde müzik öğretmenliği ile devam etti ve 2008 yılında da kurumun Müzik Bölümü Başkanlığı’na getirildi. Bu kapsamlı görev süresince okulun orkestrası, korosu ve konser organizasyonları yönetti. Bir taraftan da çalıştığı okulun dahil olduğu bir EU Commenius projesinde müzik direktörlüğü yaptı ve BASAD'ta (Bakırköy'lü Sanatçılar Derneği) Cello dersleri verdi.

 
2009 yılında Londra'ya taşınmasının ardından, 2010 yılında Hertfordshire Music Service’te çalışmaya başlayıp, Watford School of Music, St Albans Music School, Little Green Junior School ve Grubsers Academy’de Viyolonsel ve Piyano öğretmenliğine başladı. Bu süreç boyunca pek çok öğrencisi, Londra'da Royal College of Music, Watford School of Music ve Purcell School gibi prestijli müzik okullarına girmeye hak kazandı. Nihan, bunu takip eden sene özel derslerin yanı sıra, ABRSM, London College of Music ve Trinity Guildhall müzik sınavlarına öğrenci hazırlamaya ve sınavlarda profesyonel korrepetitatör (Piyano eslikçi) olarak çalışmaya başladı. Herts Music Service bünyesinde pedogojik CPD eğitimi aldı ve birden fazla ilgili sertifika programına katıldı.
 
Nihan 2014 yılında Sabancı Universitesi'nde başladığı ve 3 sene devam ettirdiği koro / orkestra ve cello eğitmenliğin ardından; 2018 yılından itibaren İstanbul Robert Koleji bünyesinde cello eğitmenliği görevine devam etmektedir.

 

71af4c47-15d0-40f7-b575-db58ab720c56.jpg
IMG_4326.jpg
Nihan first started teaching in 2002 as a private tutor and then in 2007 began teaching full time at the Adiguzel Fine Arts College in Istanbul. This involved teaching individual instrument lessons and group workshops, classroom teaching, conducting the school orchestra and directing school bands and chamber music groups. Her multitasking and organisational skills were essential in getting her the director of music position at the same school. She organised exams, concerts, tours and also raised awareness for the EU Commenius ‘Stop Child Abuse’ Project. In 2008 she started teaching Cello at BASAD Private Arts School and had students ranging from 7-50 years of age.

 

After moving to London in 2009, she started working for the Hertfordshire Music Service and became a Cello and Piano tutor at Watford School of Music, St Albans Music School, Grubsers Academy and Little Green Junior School. Many students of Nihan got the chance to study at the prestigious music schools in London such as Royal College of Music, Watford School of Music ve Purcell School. As well as private lessons, she prepared students for the ABRSM and Trinity Guildhall Music Exams and worked as a professional accompanist.

 

She is now living in Istanbul and still working as a Private Cello & Piano tutor as well as teaching cello at the American Robert College.
IMG_1395 2.jpg
IMG_1450.jpg
bottom of page